Aktualności
Podmioty krytyczne, będące dostawcami tzw. usług kluczowych, odgrywają szczególną rolę w utrzymaniu szerokiej gamy funkcji społecznych i gospodarczych na poziomie regionalnym i krajowym. 16 stycznia 2023 r. weszła w życie dyrektywa CER w sprawie odporności podmiotów krytycznych. Państwa członkowskie zostały zobowiązane do transpozycji unijnych wymagań do prawa krajowego do 17 października 2024 roku.
Po wielu latach obowiązywania dotychczasowych regulacji rozszerzono je z pojedynczych obiektów infrastrukturalnych na podmioty krytyczne z wielu innych dziedzin. Do sektorów i podsektorów krytycznych dyrektywa CER zalicza m.in. energię elektryczną i cieplną, transport publiczny, administrację publiczną wodę pitną, ścieki i szereg innych sektorów.
Dyrektywa CER wprowadza nowe podejście do ochrony infrastruktury krytycznej. Oznacza zmianę zakresu tejże ochrony i umożliwia wdrażanie podwyższonych standardów do kluczowych obiektów infrastruktury. Nabiera to na znaczeniu z perspektywy samorządu terytorialnego. Województwo, powiat i gmina pełnią kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa społeczności lokalnej poprzez m. in. moderowanie, koordynowanie i realizowanie działań ochronnych w stosunku do podmiotów krytycznych.
Szkolenie ma na celu przygotowanie organów administracji publicznej i pracowników urzędów obsługujących te organy oraz operatorów odpowiedzialnych za funkcjonowanie np. infrastruktury komunalnej transportu publicznego, do nowego podejścia w ochronie podmiotów krytycznych, a tym samym w ochronie infrastruktury krytycznej i kluczowych obiektów lokalnej infrastruktury.
Szkolenie prowadzi mł. bryg. dr hab. inż. Paweł Gromek, prof. Akademii Pożarniczej.
Szkolenie odbędzie się 18 listopada 2024 roku w formule on line.
wstecz